Poker jest uważany za najpopularniejszą grę karcianą. Niezależnie od tego, czy gra się w trybie offline czy online, zasady pozostają takie same: czteropak kart, podobne kombinacje wraz z kolejnością zakładów. Ale na tym podobieństwa się kończą. Istnieją też różnice, o których każdy gracz powinien wiedzieć. W tym materiale — strategie gry w pokera.

Poker online — taktyka i różnice w stosunku do klasycznej gry

 • Różnica nr 1: Kontrola emocji

W klasycznej grze starasz się zachować «pokerową twarz», próbując zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby przeciwnicy nie rozpoznali twoich kart po mimice twarzy. W sieci można sobie pozwolić na takie rzeczy, jak krytykowanie zawodników, używanie przekleństw i tym podobne, ale poza Internetem takie błahostki są niedopuszczalne. Za takie zachowanie możesz otrzymać naganę lub ograniczyć swoją obecność w klubie pokerowym. Trudno jest też kontrolować mowę ciała i gesty, z których najczęstsze to drżenie rąk. Wielu graczy już na początku swojej kariery straciło fortunę z powodu drżenia rąk na widok asów i króli w ręce.

 • Wyróżnik #2: w sieci jest wielu złych graczy

W sieci nie musisz zwracać uwagi na graczy i siedzieć naprzeciwko siebie. Wariant klasyczny jest bardziej odpowiedzialny, ponieważ przeciwnicy mogą rozpoznać Twoje działania i odgadnąć Twoje karty.

Obecnie dostępnych jest wiele kursów online i darmowych filmów instruktażowych, które pomogą Ci nauczyć się grać w tę grę bardziej profesjonalnie. Jednocześnie nigdy nie będziesz zawstydzony swoim układem kart, co jest ważną zaletą pokera online w porównaniu z prawdziwym.

 • Różnica nr 3: Strategia gry i podejmowanie decyzji

Podstawowa strategia pozostaje taka sama w obu wersjach. TRP (składnik matematyczny) i exploit działają w ten sam sposób na żywo i w Internecie. Regulatorzy internetowi i pozainternetowi pochodzą jednak z różnych światów. Dobra strategia gry w pokera online nie oznacza, że będzie równie skuteczna w grze offline. Jeden ze znanych graczy stwierdził, że poker online od 2015 r. nie jest uczciwą grą ze względu na wprowadzenie przez przeciwników oprogramowania firm trzecich. Dlatego też wiele osób powróciło do klasycznej gry.

W Internecie można sprawdzać statystyki przeciwnika i historię rozdań, aby podejmować właściwe decyzje, a także łączyć się z zewnętrznymi serwisami statystycznymi w celu rozpoznawania graczy pod pseudonimem — zwykłym lub z żetonem. W klasycznym pokerze nie ma czegoś takiego; przeciwnika można poznać tylko z pomocą przyjaciół i znajomych. W pokerze online trzeba być bardziej analitycznym, podczas gdy gra na żywo wymaga skupienia się na przeciwniku i jego pokerowej twarzy.

 • Różnica nr 4: gra w sieci jest wygodniejsza

Gra online jest o tyle wygodniejsza, że wystarczy mieć laptopa/urządzenie mobilne i połączenie z Internetem.

Mimo to wiele osób wyjeżdża do innych krajów, aby grać w turniejach i różnych mistrzostwach świata.

Strategia pokera teksańskiego

Taktyka składa się z wielu specyficznych technik, które są stosowane w danej sytuacji gry, a mianowicie: kradzież blindów, half-bluffy, blefy, zakłady kontynuacyjne, zagrania typu slop i inne. Strategia gry w pokera Texas Hold’em — łączenie działań podczas sesji.

Strategia i taktyka gry w pokera hold’em

Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo cechom taktyki i strategii pokera hold’em. Siedząc przed krupierem, automatycznie zajmujesz pierwszą pozycję. Oznacza to, że będziesz obstawiał zakłady jako pierwszy. Odpowiednio, jeśli znajdujesz się na miejscu krupiera, zajmujesz ostatnią pozycję, co oznacza, że obstawiasz jako ostatni. Ważne jest, aby nauczyć się grać na trzech pozycjach: wczesnej, środkowej i późnej.

 1. Wczesny sposób sugeruje, że strategia pokerowa powinna być wykonywana konserwatywnie, ponieważ stawiasz prawie natychmiast. Z pierwszej pozycji wnosi się duży zakład, aby zmusić przeciwników z przeciętną ręką do spasowania. Jeśli z dobrym układem 3 razy podbijesz stawkę w ciemno, powinieneś rozważyć 5-krotne podbicie. Jeśli masz przyzwoitą rękę, np. wysoką parę, możesz sprawdzić lub postawić. Po sprawdzeniu, pozwalasz pozostałym przeciwnikom zobaczyć wolną kartę. Można też postawić dużą sumę, zmniejszając szanse innych. A jeśli ktoś przyjmie zakład lub podbije stawkę, prawdopodobnie powinieneś przyznać się do porażki i grać check, dopóki nie będziesz musiał spasować.
 2. Środkowa droga — gra ze środkowej pozycji (od 4. do 7.) powinna mieć miejsce tylko wtedy, gdy dobrze znasz graczy siedzących obok Ciebie. Musisz tak obstawiać, aby Twoi przeciwnicy spasowali przed flopem, ponieważ będą próbowali zagrać więcej rąk.
 3. Metoda późna. Tutaj wszystko jest prostsze. Twoja kolej, aby zdecydować, jakie dalsze działania i strategie w pokerze teksańskim byłyby odpowiednie. Możesz albo zgarnąć darmową kartę, jeśli gracze mają «flopa», albo zagrać blef, aby zobaczyć, jak zareagują inni. Nawet w przypadku braku dobrego układu możesz zmusić wszystkich do obstawiania, aby odkryć następną kartę. Stawiając zakład możesz przekonać kogoś, aby spasował, co przyniesie Ci tylko korzyści. Nie pozwól, aby Cierń był widziany za darmo przy każdej okazji dobrej kombinacji. Kontrolowanie sytuacji pozwala na «sprawdzenie» River, jeśli nie dostaniesz karty, której potrzebujesz na Thorn.

Zasady i strategia rosyjskiego pokera

Rosyjski poker jest jedną z najbardziej ekscytujących i fascynujących gier sześciokartowych w pokera. Jedną z głównych cech tej gry jest możliwość dokupienia szóstej karty i zastąpienia nią jednej lub więcej kart z początkowej ręki, a także fakt, że gra się przeciwko krupierowi, a nie innym graczom.

Istnieje wiele taktyk i strategii, które zalecają eksperci, ale najważniejsze jest pokonanie krupiera. Nie ma potrzeby wymyślania różnych sytuacji blefu i różnych sztuczek, aby wygrać pulę. Kluczem do gry jest decyzja o zakupie szóstej karty, która będzie zależała od konkretnej kombinacji kart początkowych.

Gra jest prosta. Na początku krupier i zawodnik otrzymują po 5 kart, a jedna z kart krupiera pozostaje odkryta. Gracz może robić różne rzeczy: odrzucić swoją rękę, postawić zakład, kupić szóstą kartę i wymienić jedną lub więcej własnych kart. Po tych wszystkich manipulacjach następuje wyłożenie kart, w którym wygrywa gracz z najwyższą kombinacją kart. Najprostsza rosyjska strategia gry w pokera: Jeśli jesteś początkującym graczem i nie potrafisz analizować swoich układów kart lub nie wiesz, jak kompetentnie kupować/zastępować karty, bardzo przydatny jest podstawowy sposób gry w pokera.

 • Jeśli na początku masz kombinację pięciu kart, np. kolor królewski, kolor strita lub zwykły kolor, od razu dokup szóstą kartę.
 • Jeśli masz na ręce komplet (trójeczkę), wymień dwie karty, które nie są częścią kombinacji.
 • Mając jedną parę, kup szóstą kartę lub wymień pozostałe trzy.
 • Ręka-dro to kombinacja czterech kart (kolor, strit). Optymalnym rozwiązaniem byłoby zakupienie szóstej karty. Inną opcją jest wymiana pozostałych dwóch kart (w przypadku koloru).
 • As + Król. Należy wymienić trzy karty.
 • Jeśli nie uda się znaleźć żadnej kombinacji, wymienia się czterokartowe ćwieki, jeśli wysoką kartą jest 8 lub wyższa, albo wysoka karta jest silniejsza od karty krupiera.
 • Układ z wysoką kartą (as, król). Zamień cztery karty w zależności od karty krupiera.