W żadnym salonie gier nie może zabraknąć mega popularnej gry w blackjacka. Gra wyróżnia się tym, że jest jedną z niewielu gier, w których możesz wpływać na wynik swoimi decyzjami. W efekcie końcowym gracze są w stanie zminimalizować przewagę kasyna do mniej niż 1%. Zasady gry w blackjacka nie są wcale skomplikowane. Wystarczy odrobina praktyki, aby nabrać pewności siebie.

Podstawowe zasady gry w blackjacka

Prawdopodobnie znasz już wygląd gry i akcję toczącą się przy stole. A teraz szczegółowe wyjaśnienie. Przy stole siedzi jeden lub więcej graczy. Każdy z nich gra dla siebie i przeciwko krupierowi. Każdy gracz otrzymuje po kolei dwie karty i liczy, ile ma punktów.

Głównym celem gracza jest pokonanie krupiera. Aby to zrobić, gracz musi mieć więcej punktów. Nie wolno jednak przebijać, tzn. zdobywać więcej niż 21 punktów. Jeśli gracz ma więcej punktów niż krupier, ale suma nie przekracza 21, to gracz zostaje zwycięzcą.

Wszyscy uczestnicy mogą zdecydować, czy chcą dobrać kolejne karty, czy też zakończyć grę. Jeśli punkty są zbyt niskie, istnieje duże prawdopodobieństwo przegranej. Jednak z każdą kolejną kartą gracz ryzykuje, że będzie miał zbyt dużo kart. Dlatego niedoświadczonemu graczowi może być trudno podjąć decyzję. Profesjonalni gracze stosują jednak podstawową strategię, w której nic nie trzeba wymyślać i na każdą sytuację jest gotowe rozwiązanie.

Cała intryga polega na tym, że krupier będzie miał jedną kartę zakrytą i tylko jedną, którą będzie można zobaczyć. To komplikuje sytuację. Nie możesz wiedzieć na pewno, czy powinieneś spasować, czy masz już lepszą rękę, czy może powinieneś zaryzykować, bo krupier i tak ma więcej.

Aby nauczyć się grać, najlepiej jest uruchomić tryb darmowy i poćwiczyć przez jakiś czas. Jest to bardzo przydatne i bezpieczne rozwiązanie, ponieważ nie marnujesz pieniędzy. Wersje demonstracyjne można znaleźć w prawie każdym kasynie online.

Nominały kart i zasady liczenia

Aby móc wyłonić zwycięzcę, każda karta ma inną liczbę punktów. Na poniższym rysunku przedstawiono pełny podział nominałów kart. Jest bardzo łatwy w użyciu i łatwy do zapamiętania. Od 2 do 9 karty podają swoją wartość. Na przykład 2 to dwa punkty, a 5 to pięć punktów.

Ale od 10 do króla wszyscy dają dziesięć punktów. Asy to osobna kategoria. Daje on wartość 1 lub 11. Co więcej, wartość tej karty jest ustalana automatycznie. Jeśli 11 nie daje nadwyżki, as daje tyle punktów. Jeśli nastąpi overcall, to as daje tylko jeden punkt.

Zgodnie z zasadami gry istnieją dwa rodzaje blackjacka — naturalny i zwykły. W obu przypadkach łączna liczba punktów jest równa 21, a jedyną różnicą jest liczba potrzebnych kart. Naturalny blackjack to dwie karty, z których jedna jest asem. Jest to jedyny sposób na uzyskanie takiej kombinacji, która jest najwyższa w grze. Jeśli porównamy blackjacka naturalnego i zwykłego, wygrywa ten, kto ma blackjacka naturalnego.

Jak grać w blackjacka? Dodatki, dublety, splity, ubezpieczenia

Jeśli nie jesteś zadowolony z liczby zgromadzonych punktów, nadal możesz dokończyć swoje karty. Aby to zrobić, wystarczy nacisnąć przycisk «Więcej» lub «Podwójnie». Oba mówią, że gracz chce jeszcze jedną kartę. Różnica polega na tym, że «Double up» oznacza podwojenie zakładu i wzięcie tylko jednej karty. Po tym poleceniu nie ma już wyboru.

Z drugiej strony, «More» to polecenie w blackjacku, które mówi, że przy niezmienionym zakładzie gracz chce otrzymać dodatkową kartę. Jeśli jednak ponownie nie będzie zadowolony z wyniku, może przystąpić do kolejnego.

Polecenie «Więcej» będzie się pojawiać do momentu wylosowania lub uzyskania 21 punktów. W przeciwnym razie, nawet jeśli masz 20 punktów, a krupier ma 17, zostanie Ci zaproponowana taka opcja. Należy więc uważać, aby przez pomyłkę nie nacisnąć niewłaściwego przycisku.

Split Blackjack to możliwość rozdzielenia dwóch kart o tej samej wartości na dwie ręce. Oznacza to, że z jednej ręki można zrobić dwie. Na przykład, masz dwie ósemki. Wybierasz opcję «Split» i otrzymujesz dwie ręce po osiem, do każdej z nich dokładana jest jedna karta, a następnie grasz normalnie. Z reguły można podzielić więcej niż jeden raz.

Ubezpieczenie to ochrona przed naturalnym blackjackiem krupiera. Gdy jego odkryta karta trafi na asa, gracze mają szansę na zabezpieczenie się. W końcu naturalny blackjack wygrywa z każdą inną kombinacją, a tylko w przypadku takiej samej kombinacji może być remis.

Ubezpieczenie kosztuje zwykle połowę pierwotnego zakładu. Jeśli po wykupieniu ubezpieczenia krupier wyjdzie z lepszą kombinacją, ubezpieczeni gracze otrzymują wypłatę w stosunku 2 do 1 swojego zakładu ubezpieczeniowego. Oznacza to, że w efekcie strata zostaje wyrównana.

Profesjonalni gracze w blackjacka, w swoich poradach dotyczących gry, nie zalecają kupowania ubezpieczenia. Prawda jest taka, że krupier ma 9:4 szans na to, że jest prawdziwym krupierem blackjacka. Oznacza to, że przy 9 wartościach kart (2-9 i as) gracz przegrywa, a tylko przy czterech wygrywa (10, J, Q, K). Wynika z tego, że wypłata 2:1 jest zbyt mała, aby pokryć ryzyko przegranej.

Oznacza to, że teoretycznie, jeśli gracz wykupi ubezpieczenie 130 razy, wygra 40 razy. Za zakład o wartości 1$ otrzyma 80$. Jeśli przegra 90 razy i straci 90 USD, jego potencjalna strata jest o 10 USD większa niż potencjalny zysk.

W bardzo niewielu przypadkach, gdy profesjonalni gracze stosują liczenie kart w kasynach stacjonarnych, mogą oni z całą pewnością stwierdzić, ile dziesiątek pozostało w talii w stosunku do innych kart. A jeśli liczba dziesiątek jest duża, mogą zaryzykować i kupić ubezpieczenie. Jeśli grasz na chybił trafił, ubezpieczenie w blackjacku nie jest uzasadnione.

Jako formę ubezpieczenia, gracze w naturalnego blackjacka mogą otrzymać wypłatę w stosunku 1 do 1, gdy krupier ma odkrytego asa. Decyzja o przyjęciu tych warunków będzie uzasadniona, jeśli pod asem rzeczywiście znajduje się dziesięć punktów. We wszystkich innych przypadkach jest to porażka, ponieważ zamieniłeś wygraną 3 do 2 na 1 do 1.

Zasady gry

Stawiasz zakład. W dolnej części ekranu zostaną zaproponowane nominały żetonów. Następnie kliknij przycisk «Poddaj się». Następnie wszyscy uczestnicy otrzymują po dwie karty, a gracze na zmianę decydują, co mają robić. Najpierw gra jeden, potem drugi, i tak dalej w kolejności.

W wersji klasycznej druga karta rozdającego jest odkrywana. Istnieje jednak odmiana tej gry, Double Exposure lub «Blackjack Open», w której rozdawane są obie karty. Dzięki temu gracze mogą podejmować bardziej racjonalne decyzje. Wypłata w blackjacku jest jednak niższa i wynosi 1:1.

Gdy wszyscy gracze już zagrają, przychodzi kolej na krupiera. Ujawnia on swoją hole card i może zdecydować, czy spasować, czy zatrzymać. Na tablicy należy zapisać informację, w jakich okolicznościach dochodzi do zatrzymania. Zwykle dzieje się tak w przypadku seta 17 lub gdy nastąpi overcall. Zatrzymanie na poziomie 17 lub wyższym następuje niezależnie od tego, ile gracz ma jeszcze do dyspozycji. Na przykład, krupier może grać przeciwko jednej osobie, która będzie miała 18, a sam krupier będzie miał 17. Wtedy nadal nie dobiera kolejnej karty, mimo że ma gwarancję przegranej w takim przypadku.

Jaki jest najlepszy sposób gry w blackjacka?

Podstawowa strategia blackjacka mówi o tym, jak najlepiej grać w blackjacka, kiedy dzielić, podbijać, zatrzymywać i podwajać. Informuje on dokładnie, jak grać w blackjacka w określonych sytuacjach. Istnieje specjalna tabela, która jest bardzo przydatna, aby mieć rozplanowaną całą strategię. Dzięki tym zasadom gracze uzyskują maksymalny teoretyczny zwrot.